Teď si možná mnoho z vás pomyslí, že jsem zešílel. Proč by si proboha někdo něco tak nákladného pořizoval. To už nemá nic jiného, do čeho by vrážel rok co rok balík peněz?
Vy všichni, co jste si toto pomysleli, možná ani netušíte, na jakém jste omylu. Elektrické vytápění příjezdové cesty a chodníku totiž není zdaleka tak nákladnou záležitostí jak si spousta lidí dosud myslí.
odhrnování sněhu
Ono vtip je v tom, že se tyto plochy nevytápějí na bůhví jako vysokou teplotu. Stačí, aby se udržovaly kousek nad bodem mrazu. Sníh co na tyto plochy dopadne, se ihned rozpouští na stejně teplou vodu. V ní se zase okamžitě rozpouští další sněhové vločky, co do ní dopadnou. Tato přebytečná voda pak odtéká do podloží pod těmito plochami, protože elektrické vytápění vytápí samozřejmě oběma směry. Plochy totiž nemrznou ani pod povrchem. Všechny takto ošetřené příjezdové cesty a chodníky zůstávají po celu zimu, kdy zrovna nejsou srážky, krásně suché. Bez lopoty s ručními nástroji či bez rachotu motorových sněhových fréz.
prohrnutá cesta
Jak tedy elektrické ohřívání funguje?
Nejlépe je s tímto opatřením počítat již při samotné stavbě užitných ploch kolem domu. Většina novostaveb využívá tzv. zámkovou dlažbu. Její konstrukce umožňuje, aby se na podložní vrstvu pod samotné betonové kostky, položila otopná síť, zhotovena s odporového drátu, bezpečně obaleného plastovým krytím. Tato síť, se po zapojení do elektřiny zahřívá na bezpečnou teplotu a postupně nahřívá své okolí. Vše reguluje soustava čidel, která posílají informace do termostatu. Ten hlídá, aby se plochy nezahřívaly zbytečně. Soustava je samozřejmě hlídána další čidlem, tentokráte vlhkostním. To zajistí, aby se plochy zbytečně nenahřívaly, když jsou suché a když nevypadají srážky.
Tímto dvojitým jištěním je zabezpečen ekonomický provoz systému. Ekonomika systému je dána nízkými náklady, automatizovaným provozem a časovou absolutní nenáročností. Nemusíte utrácet za údržbu ploch svůj čas, případně nikoho nemusíte za tuto činnost platit. Elektrické vyhřívání užitných ploch kolem domu se s rostoucí plošnou výměrou vyplatí v přímé úměře. Tak o tom uvažujte.