Lidé, kteří mají peníze, to mají v životě vždycky snazší než ti, kterým v této záležitosti není zrovna přáno. Ti, kdo mohou kdykoliv zalovit v peněžence a pořídit si to, co je jim třeba, proplouvají životem daleko snáze než ti, kteří musí každou korunu v kapse obrátit, o těch, kteří nemají nic než dluhy, pak už ani nemluvě.

A tak by bylo pro každého z nás určitě skvělé, kdyby se nám všem vždy a všude peníze dostávaly. Bylo by krásné, kdyby nikdo z nás netrpěl nouzí, kdyby si každý mohl za všech okolností dopřát aspoň to, bez čeho člověk naší doby nemůže existovat.

švédské koruny

Jenže tak tomu nikdy nebylo a nikdy zřejmě ani nebude. A ani dnes tomu tak není. Vždycky se v každé společnosti najdou i ti, kteří na tom nejsou ekonomicky dobře. A ti potom samozřejmě strádají.

Jenže nikdo bez peněz žít nechce a v zásadě ani nemůže. A když nejsou k dispozici finance vlastní, je třeba si někdy vzít aspoň půjčku. I když má tato k dokonalosti samozřejmě daleko, protože půjčené peníze dlužníkovi nepatří a tento je tak nakonec musí i s úroky splatit, je to naděje na alespoň uspokojivé přečkání těžkých časů.

švýcarské franky

Ale než půjčka někomu pomůže, musí ji tento získat. A získá ji obvykle jedině tehdy, když prokáže dostatečnou schopnost splácet. Což se děje různými způsoby. Zatímco u bankovních půjček musí zájemci doložit svoji bonitu, tedy velké příjmy, čisté registry dlužníků a podobná pozitiva, u nebankovních hypoték stačí zástava nemovitosti a schopnost splácet. Z čehož jasně vyplývá, co je pro lidi v nesnázích to pravé. Ano, je to obvykle americká nebankovní hypotéka, co spasí ty, kteří by na jinou půjčku dost možná ani nedosáhli.

U nebankovní hypotéky se uspěje snadno a rychle, úročení tu bývá vcelku výhodné, a proto je tato jasnou volbou všech, kteří nejsou dokonalí. A kterým by jinde zřejmě nepůjčili ani korunu.