Co musí umět dítě při nástupu do školky?

Děti jsou velice učenlivé a většinou není problém je naučit základům, které musí zvládat do nástupu do školky. Některé školky ale mají poměrně vysoké nároky, co se týče toho, co by měly děti umět.
mytí ruky
Zatímco v jedné školce stačí, když bude bez plenek, v dalších vyžadují třeba i naprostou samostatnost při oblékání. Veškeré informace najdete vždy na stránkách té dané školky, obecně by ale dítko mělo zvládat následující věci.

pastelky v kelímku

·         Dítě by mělo být v průběhu celého dne bez plen a to včetně odpoledního spánku.

·         Základní hygienické návyky – dítě by mělo zvládnout umýt a utřít si ruce, samostatně použít ručník, vyčistit si zuby, použít toaletu a umět smrkat.

·         Dítě by mělo zvládnout hlásit své aktivní potřeby.

·         Dítě by mělo být bez dudlíku a to včetně usínání.

·         Dítě by mělo samostatně jíst a pít. Dítě by mělo umět jíst aspoň lžící ale nejlépe příborem a pít z klasického hrnečku. Dítě musí zvládnout jíst samo i polévku.

·         Dítě by již mělo být naprosto bez kočárku.

·         Dítě by mělo umět vyjít s ostatními dětmi ale samozřejmě každé dítě je jiné a některé kolektiv zrovna nemusí.

·         Dítě si má poznat své oblečení a umět se obléci.

·         Dítě reaguje na své jméno a poslechne dospělého.

·         Umí chodit ze schodů i do schodů, zatímco se přidržuje zábradlí.

batole s kartáčkem
Některé školky chtějí aby, se dítě umělo opravdu kompletně obléknout včetně zipu, umělo mluvit tak aby dokázalo říci jednoduchou pohádku. Můžete najít i požadavek aby dítě umělo barvy. Proč se požadavky tolik liší? Protože si podmínky částečně určují samotné školky. Ve výsledku je důležitá hygiena, aby dítko bylo bez plenek a umělo se najíst, a aby dokázalo poslechnout učitelku. Více toho po vás většinou chtít nebudou, zbytek je spíše bonus, který ulehčí práci učitelkám a chůvám. Je důležité vědět, že dítě vám nemusí do školky přijmout ani, když tohle všechno zvládá. Ve školkách je totiž míst poměrně málo a hlavně ve městech je jich přímo nedostatek.