I když často neřešíme, čím zastíníme naše okna před nechtěným sluncem, nebo naopak před zvědavými zraky kolemjdoucích, můžeme se nad tím zamyslet. I stínění může být celkem vkusným prvkem v interiéru a může jeho dojem zásadně ovlivnit. Okna si přece také zaslouží, aby jim to slušelo, no ne?
žaluzie na okně
Praktická tradice
Nejběžnějším řešením stínění jsou žaluzie. Jsou s námi a našimi okny spjaty již pěknou řádku let. Není to náhoda, ale jsou skutečně praktické a funkční. Dobře stíní jak zevnitř, tak zvenčí. Jsou jednoduché na ovládání, mají praktické nastavování sklonu, které si zvolíme dle potřeby, a mají vysokou životnost. Dnes lze volit z nekonečné škály dekorů a barev, takže sladit je dle našich požadavků opravdu není problém. Jediné mínus je snad jejich ne příliš snadná údržba, ale na to už jsme si časem také zvykli.
vertikální žaluzie
Něco jiného
Svého času byly velmi oblíbené také žaluzie vertikální. Jsou dosti odlišné od těch horizontálních. Evokují spíše dojem závěsu, jejich systém je jiný a použitý materiál a provedení také. Dají se však sehnat v nejrůznějších barvách a proto je i dnes je najdeme v bytech a domech, zejména ve velkých místnostech. Nevýhodou je, že docela pohlcují prach a špatně se myjí, ne úplně dobře také stíní zejména venkovní světlo.
Hezké, ne však praktické
Řeč je o roletách, v současné době je jejich velký comeback, hodí se do jakéhokoliv interiéru, díky flexibilitě barev, dekorů a materiálů. Mohou být klasicky rolovací, nebo také visící a posuvné, kdy vytvářejí dojem japonské zástěny. Nepraktické je jejich využití na oknech, kdy můžeme volit buď odestřeno, nebo zastřeno, nic mezi tím. Propustnost světla zvenčí je také celkem velká.
pokoj se závěsy
Stará dobrá klasika
Kdo by je neznal, nerozlučná dvojka – záclona a závěs. I když se zdálo, že je to přežitek a už se nikdy nevrátí, u mnohých z nás si získávají opět svou přízeň. Moderní design a použité materiály, praktičnost ve volbě délky a u závěsů i tloušťky a tím pádem kvalitní tlumení světla. Dají se vyprat a dobře se udržují. Do ložnic, nebo obývacích pokojů jsou proto docela ideálním prvkem k zútulnění celého prostoru.