Všichni to známe, vyvážit rozpočet tak, aby vám na konci měsíce alespoň pár stovek bylo, je zvláště s nižší mzdou úplný zázrak. A řekněme si to na rovinu, kupovat si nekvalitní potraviny ani se stěhovat do garsonky nikdo nechce, proto vám alespoň posvítíme na ty nejčastější lidské neduhy a kolik peněz vám vysávají z rozpočtu.
 výpočet úspor
1)      Kouření
Omlouváme se všem kuřákům, ale je to krutá realita. Kouření je, co se týče efektivity žití, naprosto zbytečné, nic vám to nedává a nepřináší – ubírá vám to čas a hlavně peníze. Pokud si spočtete, že levnější cigarety stojí 100 korun a pokud kouříte častěji (tedy krabičku za 3 dny, klidně i za méně dnů), jistě stačí rychlá matematika a dojdete číslu 1200 korun za jeden měsíc. Za rok to máte 14 400 korun, které byste jinak ušetřili.
 
2)      Pravidelné pití alkoholu
Další ze série zbytečností v lidském životě je pravidelné navštěvování barů, hospod a pivnic. Dokonce pokud vezmeme to nejlevnější pivo za 9 korun v akci z Albertu (nepočítáme hospodské ceny), tak pokud pijete alespoň 1 pivo denně, dostanete za měsíc 270 korun a za rok 3240 korun. Říkáte si, vždyť to není moc, ale bereme v potaz to, že si dáte pouze 1 pivo denně. Někteří štamgasti klidně vypijí i pět piv.
 peněženka pod lupou
3)      Navštěvování restaurací
Pokud si na každý oběd dojdete do restaurace, to samé na snídani i večeři, vyšplhá se vám váš rozpočet na horentní sumy. Přitom stačí si večer navařit jídlo na další den a ušetříte čas i peníze. Meníčka vyměňte za pořádné jídlo uvařené doma a z desítek tisíc korun za rok máte naráz pár tisíc.
 
4)      Utrácení za nejnovější techniku
Kdo říká, že musíte mít každý rok nový mobil nebo počítač, že si musíte koupit nové auto, když stačí ojeté nebo že je nutné kupovat všechno zbrusu nové. Ano, láká záruka a servis, avšak pokud si spočítáte rozdíl v cenách, to, co ušetříte, můžete využít hned a efektivněji. Například jeden mobil vydrží klidně 5 let, aniž byste ho museli ihned měnit.
 
Vymaňte se z konzumu a zkuste trochu popřemýšlet nejen nad dalšími penězi do rozpočtu, ale také jak z toho rozpočtu něco vyřadit.