Bydlení v bytě má své výhody i nevýhody. A jednu z nich pocítíme ve chvíli, kdy si budeme chtít pořídit psa. Samozřejmě, mít psa v bytě rozhodně není týráním, pokud ovšem dodržíme několik základních podmínek. A jednou z nich je i vhodná volba plemene.

 

V první řadě si musíme říci, kolik času denně mu budeme schopni, a hlavně ochotni věnovat. Musíme si uvědomit, že zatímco my večer přijdeme unavení z práce, náš miláček nás bude vítat plný energie po celodenním odpočinku a bude rozhodně vyžadovat aktivitu. Nehrozí tedy, že bychom jednoduše padli do křesla nebo si dali kávu. Otázka však je, kolik této aktivity bude vyžadovat.

 

štěně zlatého retrívra

 

Je jasné, že každé psí plemeno má trochu jiný temperament i nároky, podle toho, k čemu bylo původně vyšlechtěno. Zatímco tedy můžeme téměř s jistotou očekávat, že například border kolie bude vyžadovat několik hodin aktivity denně, a to ještě takové, která jí zaměstná mozek, takovému pekinézovi bude stačit krátká procházka a pak nějaké hraní doma, zvláště v horkých dnech. Je tedy třeba vybrat takové, jehož potřeby jste schopni splnit.

 

Rozdíly jsou ovšem nejen v povaze, ale také v typu srsti. Je jasné, že dlouhá, vlasům podobná srst shi-tzu bude vyžadovat mnohem větší péči než hladká srst například ohaře. A opět musíme být k sobě upřímní a říci si, kolik času jsme ochotni strávit česáním a koupáním našeho pejska.

 

francouzský buldoček

 

Mnozí lidé, kterým příliš nezáleží na plemeni, pak udělají dobrý skutek a vezmou si nějakého pejska z útulku. To je rozhodně chvályhodné, jen je potřeba počítat s tím, že pejskova minulost může být někdy problémem. Může mít například velmi špatnou zkušenost s muži a mít z nich strach, a bude jen na nás, abychom mu pomohli jej překonat.

 

Závěrem lze tedy říci, že v bytě lze mít jakékoliv plemeno, od čivavy po dogu, pokud budete schopni a ochotni mu věnovat dostatek času. A k tomu bohužel většina lidí příliš ochotná není.