Pro kvalitní poslech hudby jsou nezbytným základem vhodné komponenty. Jedním z nich je zesilovač. Zesilovače pro hifi systémy mají za úkol zvýšit sílu zvukového signálu, aby se jeho kvalita nesnížila ani při přehrávání s vyšší hlasitostí nebo s větším výkonem. Hifi zesilovače se využívají pro zesílení signálů ze zdrojového zaříení. Většinou se jedná o gramofon, CD přehrávač nebo smartphone.

zesilovac (1)

Výběr podle způsobu využití

Při výběru vhodného zesilovače je prvním parametrem prostředí, ve kterém bude využíván.

  • Domácí zesilovače – nejvhodnější řešení pro zvýšení kvality zvuku domácí reprosoustavy. Tyto modely jsou většinou vybavené jak klasickými, tak i digitálními vstupy a mohou se bezproblémově a bezdrátově propojit s mobilem nebo PC.
  • domácí kina, TV a hifi soustavy
  • PA zesilovače (Power Amplifie) – zařízení, které je určené především pro zvukaře a hudebníky, kteří potřebují sestavit PA systém na veřejné vystoupení nebo do nahrávacího studia. Jejich vybavení je srovnatelné s domácími modely. Liší se většinou tím, že jsou výkonnější a vhodnější do větších prostor.
  • nahrávací studia, koncerty, součásti PA systémů pro kapely a DJ
  • Koncové zesilovače – tyto modely jsou určené pro dělené řešení audiosystémů. Vhodným doplňkem je tedy předzesilovač, díky kterému získáte krystalicky čistý zvuk bez jakýchkoliv ruchů a šumů. Je to tedy pokročilé řešení pro profesionály a náročné posluchače
  • domácí soustavy, živá hudební vystoupení

Další parametry pro správný výběr

Jestliže je vaším cílem skutečně kvalitní poslech a zároveň snadné ovládání, pak je třeba pohlídat si:

zesilovace

  • Počet kanálů – určuje, do kolika zařízení bude možné zvukový signál posílat. Například pro soupravu dvou stereo reproduktorů bude zapotřebí mít dva samostatné výstupy
  • Impedance – pod tímto názvem se skrývá údaj, jak velký odpor (uvedený v ohmech) bude klást zařízení po napojení na reproduktory. Impedance reproduktorů by měla být tedy stejná nebo vyšší než impedance zesilovače.
  • Výkon – podle uvedeného údaje můžete snadno odhadnout, jaká bude maximální hlasitost převáděného zvuku.

DŮLEŽITÉ – v oblasti výkonu je třeba soustředit se také na RMS výkon. Ten označuje, jak velký výkon zvládne zesilovač vyprodukovat během stálého provozu.